joomla 5

Joomla 5.x jeszcze w tym roku !

Zgodnie z zapowiedziami zespołu produkcyjnego Joomla, na październik 2023, planowana jest Joomla 5.

Co oznacza wydanie Joomla 5 dla użytkowników i twórców stron ?

najważniejszą informacją jest to, że nie będzie to duża zmiana, typu migracja do Joomla 4, a ewolucyjne przejcie w rozwoju. Zespół produkcyjny Joomla pracuje nad płynną, bezproblemową ścieżką aktualizacji. Zgodnie, z sugestiami programistów rozszerzeń oraz twórców stron internetowych, zmienia się model wydawania nowych wersji Joomla.

Społeczność osób zaangażowanych, w rozwój Joomla, doskonale rozumie problemy, jakie wiązały się z wcześniejszymi skokami wydań, w przeszłości, dlatego zmienia się cykl wydawniczy.

W celu uniknięcia wdrożeń typu "BigBang" (jak np. J2-J3 lub J3 -> j4), obecnie wydania prowadzone będą cyklicznie krótkich i regularnych odstępach czasowych (to jeszcze nie DevOps :) ).

W najbliższym czasie pojawi się aktualizacja Joomla 4.4, która będzie przygotowaniem do wersji Joomla 5.

Joomla 5 planowana jest na październik tego roku, a następnie kolejne wersje, planowane są do wydań, co 6 m-cy, przy założeniu publikacji, w kwietniu i październiku. Z kolei duże wersje planowane są co 2 lata zatem Joomla 6, powinna pojawić się, w 2025 roku.

Przy takim cyklu pomiędzy J5 i J6 powinny być 3 mniejsze wydania.

Co oferuje Joomla 5 ?

Podstawową i kluczową zmianą jest adaptacja PHP, w wersji 8.1, jako minimalne wymaganie techniczne. Ze względu na to, że PHP 8.1 oferuje, np. możliwość „równoległego” wykonywania części kodu, skutkować to będzie wzrostem wydajności Joomla.
Inne zmiany, dotyczą głównie "odchudzenia" i zoptymalizowania Joomla, do rozwoju nowoczesnych technik webowych.

WAŻNE: Jeśli masz obawy co do tego, jak ten proces wpłynie na Twoją stronę to, nie przewiduje się zmian, które mogłyby zakłócić funkcjonowanie obecnych szablonów lub rozszerzeń, ale ....

Jest jedno ale, ponieważ już teraz szablon i rozszerzenia powinny być napisane zgodnie z wymaganiami PHP 8.1. Jeśli wykorzystujesz przestarzały kod, to trzeba go będzie poprawić.

Przypominamy, że aktualna stabilna wersja PHP to 8.2.8, a już jest testowana 8.3.0.