Migracja Joomla do wersji 4.x i wyższej

ilustracja migracja Joomla
Migracja Joomla!

Migracja Joomla do wersji 4.x i 5.x

Joomla to system CMS, ktory żyje i rozwija się, dlatego co pewien czas, wymagane są aktualizacje i migracje systemu, dowiedz się, co oznacza migracja, w przypadku Joomla!

W tym artykule dowiesz się :

  1. Czy migracja to konieczność ?
  2. Jaki jest koszt migracji do wersji 4-5 ?
  3. Co to jest migracja ?
  4. Test Migracji - krok po kroku
  5. Zdolność do samodzielnej migracji

Migracja Joomla, w przypadku najlepszego systemu CMS open source na świecie oznacza, że Joomla, raz na kilka lat, wymaga poważniejszych zmian. CMS Joomla osiągnął sukces, dzięki ciągłemu rozwojowi i adaptacji do nowoczesnych narzędzi www. Joomla jest stale rozwijany i poprawiany, dlatego zaimplementowano w nim możliwość automatycznej aktualizacji, którą każdy użytkownik jest w stanie wykonać samodzielnie.

Sprawdź, swoje przygotowanie, do samodzielnej migracji Joomla, odpowiadając na pytania zawarte, w Teście Przygotowawczym, do migracji strony internetowej Joomla.

Czy migracja strony internetowej Joomla, to konieczność ?

Niestety rynek internetowy stale się rozwija i stawia nowe wyzwania, dlatego co kilka lat pojawia się konieczność dużych zmian technologicznych, których nie da się przeprowadzić prostą aktualizacją. Właśnie wtedy musimy wykonać migrację, czyli przejście ze starej wersji Joomla na nową.

Zespół programistów pracujących nad Joomla opracowuje zwykle metodę, na jak najłagodniejsze "przejście" pomiędzy wersjami, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie zawsze jest to też zależne od zespołu Joomla. Np. zmiana technologiczna w języku programowania PHP lub nowe biblioteki JavaScript, bądź CSS, są tak radykalne, że ulec musi zmianie niemal cały silnik Joomla. To właśnie, w przypadku tak radykalnych zmian, mówimy o migracji Joomla. Tak było w wersji 1.x do 1.6, 1.6 do 2.x i 2.x do 3.x.

Ze względu na swoją złożoność, migracje Joomla, odbywają się zwykle co kilka lat. Nie oznacza to jednak, że stara wersja nie będzie działać, stara wersja przestanie być wspierana programistycznie. Do dziś są użytkownicy, którzy korzystają z Joomla 1.x (to niebezpieczne, ale tak jest) mimo, że jej oficjalne wsparcie zakończyło się wiele lat temu.

Obecnie obowiązującą wersją Joomla jest wersja 5.x, a stara wersja 3.x, przestała być oficjalnie wspierana w sierpniu 2023 roku, dlatego warto przygotować się do migracji. (Oficjalny komunikat o wsparciu stron internetowych z Joomla 3)

Migracja strony internetowej Joomla,

to usługa, którą oferujemy naszym klientom, więc jeśli chcesz w szybki sposób dokonać zmiany, skorzystaj z naszego doświadczenia i profesjonalizmu. Strona, którą oglądasz, również przeszła migrację, bowiem wstępnie została zbudowana w 2010 roku, z wykorzystaniem Joomla 1.5.x. Od tamtego czasu, przeprowadzaliśmy migrację do Joomla 1.6 następnie do Joomla 2.x i oczywiście Joomla 3.x.

Ostatnia migracja przeprowadzona została  kilka miesięcy wcześniej i aktualnie nasza strona internetowa korzysta, z cms Joomla, najpierw w wersji 4.x , a teraz 5.x.

Drogi użytkowniku, jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, to sprawdź wersje oraz wymagania techniczne dla Joomla, w wersji 4, a także datę zakończenia wsparcia dla starszych wersji i zaplanuj migrację dla swojej strony.

Jaki jest koszt migracji Joomla do wersji 4 ?

Migracja Joomla, do wersji 4 nie jest trudna, ale niestety zmiany są na tyle duże, że konieczna jest zmiana szablonu, a często przeprogramowanie  lub utworzenie nowych modułów, więc oznacza to prawie zbudowanie strony na nowo. W naszym przypadku, oferujemy taką usługę, w cenie minimalnego kosztu strony internetowej, czyli 1500 zł netto. Sprawdź nasz cennik na strony internetowe, bo może warto wykorzystać, tę sytuację do "szerszej" modernizacji strony.  

Migracja Joomla krok po kroku - test sprawdzający

Chcesz zmigrować Joomla do nowej wersji, ale nie wiesz czy jesteś na to przygotowan(a)y ? Oto krótki test sprawdzający, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy realizować zadanie samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy zewnętrznej.

Hosting

  • Czy bez problemu posługujesz się i wykorzystujesz panel zarządzania swoim hostingiem ?
  • Czy wiesz jak i bez problemu posługujesz się opcją zarządzania plikami, w panelu zarządzania hostingiem ?
  • Czy potrafisz posłużyć się i wykorzystać FTP lub SFTP ?
  • Czy możesz i potrafisz, z poziomu panelu hostingu, utworzyć poddomenę lub podkatalogi ?

Baza danych

  • Czy masz dostęp, z poziomu panelu hostingu,  do bazy danych ( poprez PhpMyAdmin lub interfejs graficzny ) ?
  • Czy potrafisz bez problemu, dokonać bezpośrednich zmian, na bazie danych (poprzez panel graficzny jak i zapytania) ?
  • Czy potrafisz bez problemu, utworzyć bazę danych oraz użytkowników bazy danych, z poziomu panelu hostingu ?

Kopia bezpieczeństwa

  • Czy potrafisz utworzyć kopię bezoieczeństwa swojej strony ?
  • Czy potrafisz odtworzyć swoją stronę z kopii bezpieczeństwa ?

Administracja Joomla

  • Czy regularnie aktualizujesz swoją instancję Joomla (łatki bezpieczeństwa/korekty kodu) ?
  • Czy regularnie aktualizujesz dodatkowe rozszerzenia, w swojej stronie ?
  • Czy kiedykolwiek, samodzielnie instalował(a)eś dodatkowe rozszerzenie, w swojej stronie ?
  • Czy kiedykolwiek konfigurowałea)eś dodatkowy komponent, w swojej stronie ?
  • Czy wiesz jakie używasz i jakie masz zainstalowane rozszerzenia, w swojej stronie ?

Przedstawiliśmy czternaście (14) podstawowych pytań, jakie należy sobie zadać, przed migracją Joomla. Jeśli na więcej niż dziesięć (10)  pytań, udzielił(a)eś odpowiedzi twierdzącej, to możesz poradzić sobie, z samodzielną migracją systemu Joomla. Jeśli negatywna odpowiedź padła na cztery (4) lub więcej pytań, to samodzielna migracja może zakończyć się problemami, więc lepiej poszukaj partnera, który wykona to za Ciebie.

Test sprawdzający zdolność do migracji Joomla zakończony sukcesem

Skoro uzyskał(a)eś pozytywny wynik testu, warto przyjrzeć się procesowi bardziej szczegółowo i dokonać analizy stanu bieżącego. Oto kilka zagadnień, na które należy sobie odpowiedzieć, zanim migracja Joomla, zostanie rozpoczęta :

1. Czy posiadasz własne lub samodzielnie modyfikowane rozszerzenia (komponenty, moduły, dodatki) zainstalowane, na swojej stronie ?

Jeśli tak, to czy wykonałe(a)ś je samodzielnie :

  • w przypadku samodzielnych zmian, poradzisz sobie, z adaptacją do nowej wersji.
  • w przypadku, gdy zostały wykonane przez inne osoby, warto  poszukać programisty/firmy gotowych podjąć się takiego zadania, albo spróbować, ponownie zwrócić się do ich autora, w celu aktualizacji, do nowej wersji.

2. Czy masz, własny, indywidualny szablon graficzny ?

Jeśli tak, i zbudowany został przez Ciebie :

  • poradzisz sobie z adaptacją szablonu, do nowej wersji Joomla.
  • w przypadku, gdy został przygotowany przez inne osoby i nie planujesz zamienić go, na inny, przygotowany dla nowej wersji Joomla, to lepiej poszukać programisty/firmy gotowych podjąć się realizacji nowej wersji, lub poszukać autora, który mógłby dokonać aktualizacji.

3. Czy na Twojej stronie, są często zmieniane dane (np. dane użytkowników) ?

  • niektóre strony internetowe Joomla, posiadają dużą ilość danych użytkowników, które często ulegają zmianie i systematycznie przyrastają (fora, sklepy), a to oznacza, że w trakcie migracji, mogą pojawić się nowe dane, które należy przenieść, do środowiska developerskiego, zanim zostanie ono opublikowane. Niektórzy autorzy rozwiązań przygotowują intrukcje migracyjne, ale jeśli nie, to konieczna będzie znajomość zapytań i funkcji MySQL, które pomogą sfinalizować proces migracji.

4. Czy sprawnie operujesz MySQL, w celu dodawania danych ?

  • jeśli tak, to poradzisz sobie z migracją własnej strony.
  • jeśli nie, to warto poszukać programisty/firmy gotowych podjąć się takiego zadania.

2. Czy posiadasz rozszerzenia (komponenty, moduły, dodatki) , które nie są kontynuowane, w nowej wersji Joomla ?

  • niektóre rozszerzenia, które świetnie funkcjonowały i były rozwijane, we wcześniejszych wersjach, w kolejnej mogą być niedotępne.
  • jeśli funkcjonalność przestarzałego rozszerzenia, nadal jest dla Ciebie ważna, warto poszukać nowego rozszerzenia, spełniającego wymagania, w katalogu Joomla. Jeśli potrafisz to zrobić samodzielnie, to poradzisz sobie z migracją, jeli nie to poszukaj programisty/firmy gotowych podjąć się tej zmiany.