joomla aktualizacjeMigracja Joomla

 

Migracja Joomla, w przypadku najlepszego systemu CMS open source na świecie oznacza, że Joomla, raz na kilka lat, wymaga poważniejszych zmian. CMS Joomla osiągnął sukces, dzięki ciągłemu rozwojowi i adaptacji do nowoczesnych narzędzi www.

System jest stale rozwijany i poprawiany, dlatego zaimplementowano w nim możliwość automatycznej aktualizacji, którą każdy użytkownik jest w stanie wykonać samodzielnie.

Niestety rynek internetowy stale się rozwija i stawia nowe wyzwania, dlatego co kilka lat pojawia się konieczność dużych zmian technologicznych, których nie da się przeprowadzić prostą aktualizacją. Właśnie wtedy musimy wykonać migrację, czyli przejście ze starej wersji Joomla na nową.

Zespół programistów pracujących nad Joomla opracowuje zwykle metodą na jak najłagodniejsze "przejście" pomiędzy wersjami, ale nie zawsze jest to możliwe.

Nie zawsze jest to też zależne od zespołu Joomla. Np. zmiana technologiczna w języku programowania PHP lub nowe biblioteki JavaScript, bądź CSS, są tak radykalne, że ulec musi zmianie niemal cały silnik Joomla.

W przypadku tak radykalnych zmian mówimy o migracji Joomla. Tak było w wersji 1.x do 1.6, 1.6 do 2.x i 2.x do 3.x. Ze wzgledy na swoją złożoność migracje odbywają się zwykle co kilka lat.

Nie oznacza to jednak, że stara wersja nie będzie działać, stara wersja przestanie być wspierana programistycznie. Do dziś są użytkownicy, którzy korzystają z Joomla 1.x mimo, że jej oficjalne wsparcie zakończyło się wiele lat temu.

Obecnie obowiązującą wersją Joomla jest wersja 4.x, a stara wersja 3.x, przestanie być oficjalnie wspierana w sierpniu 2023 roku, dlatego warto przygotować się do migracji.

Migracja Joomla, to usługa którą oferujemy naszym klientom, więc jeśli chcesz w szybki sposób dokonać zmiany, skorzystaj z naszego doświadczenia i profesjonalizmu.

Strona, ktorą oglądasz, również przeszła migrację, bowiem wstepnie została zbudowana w 2010 roku, z wykorzystaniem Joomla 1.x. Od tamtego czasu, przeprowadziliśmy migrację do Joomla 1.6 następnie do Joomla 2.x i oczywiście Joomla 3.x. Ostatnia migracja przeprowadzona została  3 miesiące wcześniej i aktualnie strona korzysta z cms Joomla, w wersji 4.x .

Drogi użytkowniku, jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, to sprawdź wersje oraz wymagania techniczne dla Joomla, w wersji 4, a także datę zakończenia wsparcia dla starszych wersji i zaplanuj migrację dla swojej strony.

Jaki jest koszt migracji Joomla do wersji 4

Migracja do wersji 4 nie jest trudna, ale niestety zmiany są na tyle duże, że konieczna jest zmiana szablonu a często przeprogramowanie  lub utworzenie nowych modułów, więc oznacza to prawie zbudowanie strony na nowo. W naszym przypadku, oferujemy taką usługę, w cenie minimalnego kosztu strony internetowej, czyli 1500 zł netto. Sprawdź nasz cennik, bo może warto wykorzystać, tę systuację do "szerszej" modernizacji strony.