Jak uzyskać klucz API Google Maps ?

google maps api keyPrzygotowałeś witrynę i chcesz uatrakcyjnić swoją stronę internetową umieszczając na niej np. dynamiczną lokalizację z Google Maps, to znajdziesz tutaj instrukcję, jak to wykonać. Niezależnie od tego, czy korzystasz z CMS Joomla, czy WordPress to zanim zaczniesz musisz wiedzieć o kilku sprawach:

Mapy Google są płatne.

Od 2018 roku, usługa korzystania z map Google jest usługą płatną, ale nie oznacza to, że musisz za nią od razu płacić. Każdy użytkownik mapy otrzymuje miesięcznie kwotę 200$ do wykorzystania. W praktyce oznacza to, że jeżeli korzystasz z najprostszej mapy do pokazania lokalizacji firmy, to nie powinieneś ponosić żadnych kosztów, chyba że Twoja mapa zostanie wyświetlona ponad 20 000 razy/m-c. Niezależnie od tego, tak jak w każdej usłudze abonamentowej, konieczne jest podanie danych karty kredytowej, aby w przypadku przekroczenia limitu, Google ściągnął należne opłaty.

Ile kosztować będzie moja mapa google?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, każdy użytkownik dostaje pulę 200$ do wykorzystanie, a to jak szybko zostanie ona wyczerpana, zależy od dwóch podstawowych elementów. Twoje koszty związane z mapą zależą od ilości odsłon mapy oraz rodzaju usługi mapowej z jakiej korzystasz.

Google podzielił swoje usługi na kilka elementów np. mapę statyczną, miejsca na mapie, wyznaczanie drogi na mapie, geolokalizację itp.. Zależnie od tego jakiego rodzaju usługa została użyta i jak często, tak naliczane są opłaty. W praktyce usługi są podzielone jeszcze na dodatkowe elementy, ale nie będziemy tego analizować. Oto jak przedstawia się tabela cen za usługi

cennik uslug googlemap small

 Powyżej prezentowane są ceny za podstawową mapę tzw. mapę statyczną (zielona ramka), czyli mapka wklejona w stronę, jako nieruchomy element. W ramce czerwonej prezentowane są koszty korzystania z mapki dynamicznej, takiej jaką znajdziesz na naszej stronie. Szczegóły oraz aktualny cennik znajdziecie tutaj Cennik Usług GoogleMap Api.

Procedura otrzymania klucza API dla mapy google (API Map Key)

1. Jeśli posiadasz konto google przejdź do punktu drugiego, a jeśli nie to utwórz konto google. Konto można utworzyć wpisując adres myaccount.google.com/intro i klikając przycisk "Utwórz konto google".

tworzenie konta google 01

wprowadź dane, i postępuj zgodnie z instrukcjami. Pamietaj, że możesz utworzyć konto korzystając ze swojego adresu email.

tworzenie konta google 02

tworzenie konta google 03

Jeśli utworzyłeś/aś konto google i jesteś zalogowany, przejdź do punktu 3.

2. Wybieramy adres w przeglądarce console.cloud.google.com , który automatycznie przekieruje nas do ekranu logowania. Wpisujemy adres email oraz hasło zabezpieczające konto.

uzyskaj klucz googlemaps api key 01uzyskaj klucz googlemaps api key 02

3. Po zalogowaniu

po zalogowaniu pojawi się część związana z konfiguracją konta cloud google map. Warto zauważyć, że domyślnie Google konfiguruje konto do bezpłatnych testów, ale w praktyce, niewiele to zmienia, ponieważ i tak konieczne będzie podanie parametrów do finansowania. Bez danych finansowych testowanie nie działa.

uzyskaj klucz googlemaps api key 03

- zatem wybieramy kraj z którego pochodzimy.

uzyskaj klucz googlemaps api key 04

- wyrażamy zgodę na warunki korzystania oraz przechodzimy dalej.

uzyskaj klucz googlemaps api key 05

- uwaga, dane do płatności, będą pobierane z karty kredytowej, dlatego trzeba mieć kartę pod ręką.

4. Po wprowadzeniu danych finansowych rozpocznie się konfiguracja samej usługi googlemap.

To jest moment, w którym musisz zdecydować jakiego rodzaju usługę chcesz wykorzystać, nie tylko dlatego, że ma to znaczenie dla kosztów, ale także dlatego, że do rodzaju usług przypisane są określone funkcje.

uzyskaj klucz googlemaps api key 06

Mapy - to usługa podstawowa, która pozwoli na pokazanie adresu Twojej firmy

Trasy - to usługa potrzebna do pokazywania trasy dojazdu do Twojej firmy

Miejsca - to usługa potrzebna do pokazywania miejsc, np. teatrów, szpitali itp..

My wybieramy "Mapy" bo taka usługa podstawowa jest wystarczająca do tworzenia strony

uzyskaj klucz googlemaps api key 07

i włączamy usługę.

5. Kod googlamap API KEY jest gotowy, więc skopiuj go lub zapisz bo bedzie potrzebny przy aktywowaniu mapy na stronie lub w innej usłudze.

uzyskaj klucz googlemaps api key 08

6. Jeśli pamiętasz na początku aktywowaliśmy "bezpłatny google cloud platform", więc na zakończenie pojawi się komunikat o aktywacji

uzyskaj klucz googlemaps api key 09

7. Powyższe operacje są wystarczające do otrzymania Google Maps API KEY, ale ponieważ klucz jest widoczny w kodzie źródłowym strony oraz każde użycie klucza oznacza koszty, to należy wykonać operację, która zabezpieczy nasz kod przed nieupoważnionym użytkowaniem.

uzyskaj klucz googlemaps api key 10

8. Z pozycji menu Google Cloud Platform, musimy przejśc do edycji naszego projektu z kluczem. W tym celu wybieramy, jeśli nie jest jeszcze wybrany, nasz Projekt (przy pierwszej rejestracji domyslnie tworzony jest "My First Project") oraz przechodzimy do pozycji "Dane logowania"

uzyskaj klucz googlemaps api key 11

9. Łatwo zauważyć dwa elementy oznaczone żółtymi trójkącikami, ale nas interesuje pozycja Maps Api Key, w którą klikamy aby przejść do edycji naszego klucza mapy.

uzyskaj klucz googlemaps api key 12

Na Ekranie edycji klucza Google API KEY, możemy zobaczyć nasz klucz, ale w pozycji "Ograniczenia aplikacji", zobaczymy, domyślnie zaznaczoną pozycję "NIC" i to jest parametr, który musimy zmienić.

10. Chcemy ograniczyć możliwość korzystania z Google API KEY do naszej witryny, więc wybieramy opcję "Strony odsyłające HTTP..."

uzyskaj klucz googlemaps api key 13

a dla takiego ograniczenia klucza mapy, w sekcji "Ograniczenia dostępu do witryn" mamy przycisk DODAJ ELEMENT, dlatego klikamy tę pozycję, aby dodać naszą stronę do listy witryn internetowych, które bedą uprawnione do korzystania z tego Google Map API KEY.

uzyskaj klucz googlemaps api key 14

Oczywiście poprzez przycisk DODAJ ELEMENT możemy dodać dowolną ilość witryn. Kazdą witrynę dodajemy poprzez przycisk GOTOWE. Gdy zakończymy wprowadzanie domen, u dołu ekranu znajduje się przycisk ZAPISZ, którym musimy zatwierdzić wszystkie nasze wybory.

uzyskaj klucz googlemaps api key 15

11. Oprócz ograniczenia korzystania Google Maps API KEY, do wybranych witryn, możemy także ograniczyć typu usług, z których chcemy korzystać, czyli tak jak wcześniej opisywaliśmy to w pkt. 4., ale do takiego ograniczenia musimy znać już niektóre nazwy usług. W celu ograniczenia usług, W pozycji "Ograniczenia Interfejsów API", klikamy w pozycję "Ogranicz klucz". Pojawi się pole wyboru interfejsów, w które musimy kliknąć, aby dokonać wyboru.

uzyskaj klucz googlemaps api key 16

Dla naszych potrzeb, czyli prostej mapy z adresem firmy, wystarczający jest interfejs Maps JavaScript API, który zaznaczamy i zapisujemy ustawienia. 

12. Z chwilą zapisania wszystkich ustawień klucza, u góry ekranu pojawi się komunikat o korzystaniu z wersji testowej klucza Google Maps API KEY oraz przyciski pozwalające na aktywację wersji komercyjnej. W celu uzyskania pełnej funkcjonalności, klikamy przycisk AKTYWUJ, a następnie w oknie dialogowym "Przejdź na płatną wersję". Od tej pory nasz Google Maps API KEY, jest zabezpieczony i w pełni funkcjonalny.

uzyskaj klucz googlemaps api key 17

UWAGA: zależnie od wyborów niektóre kroki mogą się różnić. Zależnie od zmian po stronie Google, ekrany mogą ulec modyfikacjom.

PAMIĘTAJ: przez wylogowaniem skopiuj swój Google Maps API KEY, ponieważ musisz podać jego wartość, w łączu do mapy na stronie internetowej.