ilustracja joomla 4
Joomla 4

Koniec wsparcia dla Joomla 3.x

Dla tych, którzy nie zwrócili uwagi, albo zapomnieli, przypominamy, że Joomla w wersji 3.x przestanie być wspierana w sierpniu tego roku.

Oznacza to, że środowisko programistów, zajmujące się Joomla, nie będzie tworzyć aktualizacji ani poprawek dla Joomla w tej wersji. Wszystkie strony z Joomla 3.x bedą nadal działały, ale będą podatne na ewentualne ataki lub problemy z obsługą nowej wersji PHP 8.

Od sierpnia 2021, główną wersją Joomla jest ta, w wersji 4.x, dlatego wszyscy, którzy zwlekają powinni pomyśleć o przeniesieniu swojej strony do nowej wersji.

Warto pamietać, że nie jest to zwykła aktualizacja, tylko zmiana głównej wersji, więc zwykła aktualizacja NIE ZADZIAŁA.

Jak wygląda zaplecze nowego Joomla można zobaczyć tutaj: Panel Joomla 4

Joomla 4, to duże zmiany w stosowanych technologiach oraz idei tworzenia rozszerzeń, dlatego migracja, najczęściej oznacza budowę nowego szablonu oraz adaptację rozszerzeń do nowej wersji, dlatego należy sprawdzić, czy rozszerzenia z J3.x, posiadają swoje odpowiedniki w wersji 4.