ilustracja Co to jest strona internetowa ?
Co to jest strona internetowa ?

Co to jest strona internetowa?

Najprościej mówiąc, strona internetowa to dokument udostępniany w Internecie za pomocą przeglądarki internetowej.

Składa się z uporządkowanych logicznie elementów, takich jak tekst, grafika i hiperłącza, które pozwalają na nawigację po stronie. Strona internetowa jest hostowana na serwerze WWW i można ją otworzyć, wpisując adres URL w pasek adresu przeglądarki.

Jeśli przyjrzeć się bardziej szczegółowo, to strona internetowa (ang. webpage), jest zwykle napisana, w języku HTML, czyli hipertekstowym języku znaczników (ang. HyperText Markup Language), który można obejrzeć, dzięki przeglądarce internetowej.

Strona internetowa wywoływana jest poprzez wpisanie, w belce wyszukiwania przeglądarki internetowej, adresu internetowego URL (ang. Uniform Resource Locator). Strona internetowa może zawierać tekst, grafikę lub hiperłącza do innych stron i plików. To może być dla Ciebie zakoczenie, ale pierwsza strona internetowa została stworzona, w Europie, w ramach projektu realizowanego w CERN, przez Tima Bernersa-Lee i było to 6 sierpnia 1991 roku. Strona internetowa, która wówczas powstała istnieje do dziś. Zobacz jak wiele zmieniło się od tego czasu, bo możesz odwiedzić i przeglądać tę pierwszą stronę internetową pod adresem info.cern.ch.

Czy potrzebuję strony internetowej ?

Posiadanie własnej strony internetowej, w dzisiejszych czasach, stało się nieodzowne dla każdej firmy, organizacji lub osoby prywatnej. Strony internetowe umożliwiają prezentację informacji, promocję produktów i usług, a także budowanie marki online. Jeśli chcesz poznać podstawy tworzenia strony internetowej, ten przewodnik "Tworzenie stron internetowych", jest dla Ciebie.

Strony internetowe, a serwisy internetowe

Tak jak wcześniej powiedzieliśmy, serwis internetowy to zbiór stron internetowych, zebranych pod jednym adresem głównym, zwanym domeną. Serwis internetowy może zawierać nawet tysiące stron internetowych. Aktualnie, do budowy stron internetowych, używa się zwykle systemów cms, jak Joomla, które pozwalają na budowę serwisów internetowych i w praktyce, dzisiejsze strony internetowe, to właśnie serwisy internetowe.

Jak zorganizowane są strony internetowe ?

Strona internetowa może posiadać również zakończenie htm , a czasami zakończenie odnosi się do języka programowania, w którym została przygotowana, i wówczas ma zakończenie np.  .php, .cgi itd.. 

Budowa adresu internetowego
Budowa adresu internetowego

W obecnych czasach, strony internetowe coraz częściej publikowane są bez końcowego rozszerzenia, tak jak w przypadku naszego serwisu, ale ciąg znaków po ostatnim ukośniku, to nadal jest strona internetowa.

Jakie są formaty strony internetowej ?

Najpopularniejszym i najpowszechniejszym formatem strony internetowej jest .html , bowiem finalnie i tak strona jest wyświetlana jako HTML, natomiast, w przypadku stron statycznych, zwykle był to .htm , co jest równoznaczne .html. Obecnie kiedy, stosowane są różnego rodzaju rozwiązania, do budowy stron dynamicznych (strony, które nie zawierają treści w samym dokumencie, ale treść pobierają , dynamicznie z bazy danych), to rozszerzenie jest nawiązaniem do stosowanego języka, np. wykorzystywany język PHP, nadaje rozszerzenie .php , ale UWAGA strona wynikowa nadal jest w formacie HTML. Inne rozszerzenia (NIE FORMATY), które znajdziesz w stronie internetowej to m.in:

  • HTML: .html , .htm, .hta, .htc, .xhtml
  • arkusz stylów : .css
  • JavaScript: .js
  • PHP : .php, .php3, .php4, .php5, .tpl, .php-dist, .phtml
  • SQL: .sql
  • ASP : .aspx, .ascx, .asmx, .cs, .vb, .config, .master

oczywiście nie wymienimy tu wszystkich rozszerzeń, a jedynie te, z którymi można spotkać się najczęściej.

Strona, którą właśnie czytasz, też jest przykładem strony internetowej HTML, mimo, że na jej zawartość składają się takie technologie jak: PHP, JavaScript, CSS, Bootstrap, to w dalszym ciągu jako wynik jest to strona HTML. W tym przypadku nie widzisz żadnego rozszerzenia, ponieważ zostało ono ukryte. Od pewnego czasu bowiem, strony internetowe nie pokazują w swoich adresach rozszerzeń, ponieważ oczywistym jest, że wynikowy dokument to .html .

Jak jest zbudowana strona internetowa ?

Generalnie każda strona zbudowana jest z 3 części i podobnie jak człowiek ma :

  • header - głowę/nagłówek - tutaj zwykle są podstawowe informacje dla przeglądarek i serwerów internetowych
  • body - ciało - tutaj jest właściwa treść strony 
  • footer - stopkę - tutaj zwykle umieszczane są informacje dotyczące właściciela i autora strony

to jest generalny podziała, natomiast sama strona może zawierać, elementy, które w różny sposób są rozmieszczane po tych sekcjach. Oto elementy wykorzystywane na stronie:

  1.  nazwa witryny, nazwa bloga, logo lub nazwa firmy często umieszczana jest, w lewym górnym rogu, każdej strony internetowej.
  2.  system wyszukiwania, który umożliwia odwiedzającemu przeszukiwanie witryny
  3.  menu główne strony internetowej lub pasek nawigacyjny, umożliwiający poruszanie się po najważniejszych stronach
  4.  banery reklamowe, które mogą być wyświetlane, w różnych miejscach na stronie www
  5.  breadcrumbs - ścieżka powrotu, która pomaga użytkownikowi zorientować się, gdzie się aktualnie znajduje, na stronie.
  6.  łącza, które pozwalają do udostępniania treści strony, w mediach społecznościowych
  7. W samej treści powinien znajdować się:
    • Nagłówek treści, tytuł, który powinien znajdować się na górze każdej witryny internetowej, oznaczany w HTML jako <H1>
    • Akapit otwierający, oznaczany w HTML jako <p>
    • Inne nagłówki, zachowując swoją kolejność od <H2> do <H6>
  8.  formularze lub linki kontaktowe, pozwalające zebrać opinie zwrotne
  9.  dodatkowe narzędzia, np, przycisk do drukowania
  10.  Informacje o włascicielu
  11.  informacje o prawach autorskich
  12.  przycisk powrotu, do górnej częsci strony, która została przewinięta, w trakcie czytania

5 powodów do budowy strony internetowej

  1. Promocja i wzrost biznesu: Strona internetowa umożliwia promowanie swojej firmy, produktów i usług w skali globalnej. Dzięki stronie możesz dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i zwiększyć zasięg swojego biznesu.

  2. Wiarygodność: W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z Internetu jako główne źródło informacji. Posiadanie profesjonalnej strony internetowej buduje wiarygodność i zaufanie u potencjalnych klientów.

  3. Komunikacja i interakcja: Strona internetowa umożliwia łatwą komunikację z klientami. Możesz udostępniać informacje kontaktowe, formularze kontaktowe, chaty online lub nawet interaktywne narzędzia, które pozwolą użytkownikom skontaktować się z Tobą w dowolnym momencie.

  4. Sprzedaż online: Jeśli prowadzisz sklep, strona internetowa pozwala na sprzedaż produktów online. Możesz zintegrować system płatności, tworzyć katalogi produktów i umożliwić klientom dokonywanie zakupów z wygody własnego domu.

  5. Wymiana informacji: Strona internetowa umożliwia łatwą wymianę informacji z klientami i użytkownikami. Możesz udostępniać artykuły, poradniki, blogi lub nawet tworzyć społeczność online wokół twojego biznesu.

Przejdź do stron.