recaptcha

Jak dodać reCaptcha do formularza ?

Jeśli korzystasz z formularza kontaktowego, na swojej stronie internetowej, ale otrzymujesz SPAM, to ten artykuł pomoże zabezpieczyć Twoją stronę.

Komunikacja z potencjalnymi klientami poprzez stronę internetową jest już dzisiaj normą, zwłaszcza, gdy chcemy zapewnić możliwość szybkiego wysłania wiadomości lub pytania na temat oferowanych usług lub oferty.

O ile większość właścicieli stron udostępnia formularz kontaktowy, to często zapominają o zabezpieczeniu formularza przed niechcianymi wiadomościami. To właśnie niezabezpieczony formularz kontaktowy lub rejestracujny, jest przyczyną sporej ilości SPAMu, którą będziemy otrzymywać na podpiętą skrzynkę pocztową. Warto zadbać, aby boty rozsyłające niechciane wiadomości nie mogły wykorzystać naszego formularza do zapełniania Twojej skrzynki pocztowej i nie mogły generować fikcyjnych kont użytkowników. Do tego służy mechanizm reCaptcha.


 

Co to jest reCaptcha i dlaczego reCaptcha v3 ? 

Wykorzystanie mechanizmu reCaptcha, to najprostszym sposób na zabezpieczenie wszelkich formularzy przed SPAM'em. Z pewnością, jako użytkownik internetu miałeś/aś kontakt, z okienkiem, w którym wymagane jest potwierdzenie, że "Nie jestem robotem" lub wykonanie zadania, polegającego na wybraniu określonych obrazków, itp., to starsze wersje reCaptcha. Najnowszy mechanizm reCaptcha w wersji 3, nie wymaga żadnej interakcji z użytkownikiem. Nowy skrypt monitoruje zachowanie użytkownika w tle i na tej podstawie determinuje, czy ma do czynienia z robotem, czy też z człowiekiem (wykorzystuje m.in. dane o źródle ruchu,czy nie jest on z adresów uznawanych za źródło SPAM'u). Oczywiście, w przypadku nieudanej, automatycznej weryfikacji, system, jak w starszych wersjach, wymaga wykonania zadania, ale z reguły wszystko odbywa się automatycznie.


 

Jak zdobyć klucz reCaptcha do formularza na stronę internetową ?

 Usługa reCaptcha, tak jak wiele innych, oferowana jest przez Google, dlatego jeśli masz konto w usługach google, to przejdź do punktu 2, a jeśli nie to:

 

1. Konto można utworzyć wpisując adres myaccount.google.com/intro i klikając przycisk "Utwórz konto google".

tworzenie konta google 01

wprowadź dane, i postępuj zgodnie z instrukcjami. Pamietaj, że możesz utworzyć konto korzystając ze swojego adresu email.

tworzenie konta google 02

tworzenie konta google 03

Jeśli utworzyłeś/aś konto google i jesteś zalogowany, przejdź do punktu 3. Jęsli potrzebujesz zalogowac się, to skorzystaj z poniższego adresu:

Przejdź do reCaptcha Google

2. Po wybraniu adresu www.google.com/recaptcha/ pojawi się ekran logowania.

jak dodac recaptcha do formularza joomla 01

W celu zalogowania, nalezy wybrać przycisk "Admin Console", a po tym pojawi się już właściwy ekran logowania:

logowanie do reCaptcha

Podaj konto, a następnie hasło i zaloguj się.

3. Po zalogowaniu do reCaptcha, a jest to Twoje pierwsze logowanie do utworzenia kluczy, automatycznie zostaniesz przekierowany do formularza rejestracyjnego reCaptcha.

jak dodac recaptcha do formularza joomla 02

w formularzu należy podać nazwę domeny, w której chcemy wykorzystać reCaptcha, wersję reCaptcha, a w naszym przypadku to v3. W polu "Domeny" mozemy dodać wiecej domen, dla większej ilości stron, ale tę opcję można wykorzystać także w późniejszym czasie. Zaznaczamy zgodę na warunki korzystania z usługi reCaptcha oraz opcję wysyłania do siebie (właściciela) komunikatów o stanie reCaptcha. Na koniec wybieramy przycisk PRZEŚLIJ .

4. Po przesłaniu parametrów otworzy się kolejny ekran, na którym już otrzymamy informację o wygenerowanych kluczach. Do korzystania z reCaptcha w formularzu strony internetowej, opartej na Joomla lub WordPress, konieczne są dwa klucze.

  • Klucz Witryny, (site key)
  • Klucz Tajny, (secret key)

 

jak dodac recaptcha do formularza joomla 03 

Skopiuj oba klucze i zapisz, aby wykorzystać później. To koniec operacji związanych z przygotowaniem kluczy do formularza strony z reCaptcha.


 

Jak dodać reCaptcha do formularza Joomla ?

Pakiet instalacyjny Joomla, ma w sobie gotowe rozwiązanie do zabezpieczenia reCaptcha, ale nie każdy wie jak z niego skorzystać, ponieważ przed uruchomieniem ochrony, konieczne jest nie tylko podanie kluczy reCaptcha, ale także konfiguracja dodatków i strony Joomla. Oto instrukcja, która pomoże przygotować Twoją stronę do korzystania z reCaptcha.

1. Po zalogowaniu do zaplecza Joomla, musimy uruchomić istniejący dodatek reCaptcha do formularzy, w tym celu z menu ROZSZERZENIA wybieramy menu DODATKI

jak dodac recaptcha do strony joomla 04

2. Pojawi się ekran sekcji dodatków, a tam w polu wyszukiwania wpisujemy CAPCHA i klikamy lupkę, Wynikiem filtrowania powinny pojawić się dodatki, które obsługują reCaptcha, zarówno strsze wersje jak i nowsze. 

jak dodac recaptcha do strony joomla 05

W przypadku reCaptcha v3, klikamy dodatek "CAPTCHA - Niewidoczny reCaptcha" (invisible reCaptcha), aby wyedytować jego ustawienia.

3. Po wyedytowaniu dodatku, możemy zobaczyć dwa pola, dla Klucza Witryny oraz Tajnego Klucza. W pola wpisujemy właściwe wartości dla reCaptcha, które wcześniej zostały uzyskane przy rejestracji domeny (sekcja: Jak zdobyć klucz reCaptcha do formularza na stronę internetową ? ).

jak dodac recaptcha do strony joomla 07

Przełączamy stan naszego dodatku na WŁĄCZONY. Nasz dodatek reCaptcha formularzy Joomla jest już prawie gotowy. Zapisujemy dodatek poprzez "Zapisz i Zamknij"

jak dodac recaptcha do strony joomla 08

4. Nasz dodatek reCaptcha dla formularzy Joomla jest gotowy do wykorzystania, ale musimy w systemie Joomla wskazać, dodatek, który bedzie wykorzystywany.

jak dodac recaptcha do strony joomla 09

W tym celu, z menu zarządzania Joomla wybieramy pozycję SYSTEM, a następnie KONFIGURACJA GLOBALNA, dzięki temu otworzy się ekran konfiguracji CMS Joomla. W nowym ekranie odnajdujemy pole opisane jako "Domyślna CAPTCHA", dla którego wybieramy właściwy dodatek reCaptcha, czyli ten zdefiniowany i opublikowany, w Dodatkach. Wybraną opcję tradycyjnie zapisujemy.

jak dodac recaptcha do strony joomla 11

Od tej pory w systemie cms Joomla, dostępne jest rozwiązanie reCaptcha dla dowolnego formularza, które możemy wykorzystać. Oczywiście każdy z komponentów, który wykorzystuje formularze komunikacyjne lub rejestracyjne może posiadać własny system konfiguracji reCaptcha, dla formularzy. Jeżeli nie korzystamy z rozwiązań globalnych (które właśnie ustawiliśmy), to należy przejść do ustawień komponentu i uruchomić nasz dodatek reCaptcha dla formularzy.

Typowymi formularzami, w których warto korzystać z reCaptcha, jest formularz rejestracji użytkownika, formularz dodawania artykułów lub formularz kontaktowy.


 

Jak dodać reCaptcha do formularza kontaktowego w Joomla ?

W przypadku formularza kontaktowego, który jest częścią komponentu KONTAKTY, uruchomienie reCaptcha następuje poprzez konfigurację komponentu. W celu przejścia do konfiguracji komponentu, z menu sytemu Joomla wybieramy KOMPONENTY->KONTAKTY.

jak dodac recaptcha do strony joomla 12

Po kliknięciu pozycji "Kontakty", przejdziemy do głównego ekranu komponentu odpowiedzialnego za dane adresowe i kontaktowe.

jak dodac recaptcha do strony joomla 13

Z paska menu komponentu, klikamy przycisk "Opcje" i w ten sposób przechodzimy do konfiguracji komponentu. W konfiguracji, przechodzimy do zakładki "Formularz", a tam w polu "Ochrona antyspamowa", wybieramy nasz dodatek. Nasze nowe ustawienia kończymy klikając przycisk "Zapisz i zamknij"

jak dodac recaptcha do strony joomla 14

Od tej pory formularz kontaktowy naszego serwisu opartego o Joomla, będzie zabezpieczony mechanizmem reCaptcha. Działanie ustawień oraz reCaptcha dla formularza kontaktowego Joomla, można zobaczyć na naszej stronie, w menu KONTAKTY.

jak dodac recaptcha do strony joomla 16