joomla 5 już jest

Joomla 5.x już dostępny !

Tak jak zapowiadano, 16 października 2023, opublikowana została nowa główna wersja Joomla, czyli Joomla 5.

Wydanie Joomla 5  to nowy krok w rozwoju

ale co oznacza dla twórców oraz użytkowników stron internetowych opartych na Joomla ? Przede wszystkim jest to płynne przejście, które nie jest migracją. W praktyce opublikowano dwie wersje Joomla, czyli 4.4 oraz Joomla 5. Ta pierwsza jest aktualizacją Joomla 4.3 i po aktualizacji do 4.4 uzyskujemy dostęp do aktualizacji na wersję 5, więc każdy może samodzielnie wykonać taką prosstą operację.

Ciekawa funkcja, związana z wymaganiami technicznymi, otóż jeśli Twoje środowisko, nie spełnia wymagań technicznych, to Joomla nie umożliwi automatycznego pobierania i aktualizacji.

Wymagania techniczne dla Joomla 5

 • PHP 8.1,
 • MySQL 8.0.13+ lub MariaDB 10.4+ lub PostgreSQL 12+

to dwie najważniejsze zmiany, które otwierają drogę do zmian w najbliższych 2 latach, na jakie przewidziany jest Joomla 5.

Nowe elementy Joomla 5 

Tak jak zapowiadano przed wydaniem nowej wersji, aktualizacja do Joomla 5 nie powinna wywoływać problemów, w funkcjonowaniu dotychczas zmigrowanych stron internetowych, pracujących na Joomla 4. W nowym Joomla nastąpiłu zmiany:

 1. Ciemny Tryb dla administratora: Joomla 5 oferuje możliwość wykorzystania trybu ciemnego dla panelu administratora.
 2. Web Assets i Buforowanie: dodano kilka poprawek poprawiających buforowanie web asset'ów
 3. Integracja Schema.org : automatyczne uruchomienie danych Schema.org, dla organizacji i nazwy strony, wspierające SEO.
 4. Optymalizacja kodu: Dzięki zastosowaniu phpcs fixer'a poprawiona została prędkość oraz jakość kodu.
 5. Aktualizacja PHP i Bootstrap : Zaktualizowano Joomla poprzez umożliwienie wykorzystania PHP 8+ i zaktualizowani Bootstrap'a do wersji 5.3.2.
 6. Interfejs użytkownika: wprowadzono nową wersję okna modalnego, w przypadku przycisków typu select.
 7. Narzędzia i dodatki: Zaktualizowano edytor TinyMCE do wersji 6.7 , która zawiera możliwośść wyrównywania położenia dla obrazów.
 8. Zarządzanie mediami: wsparcie dla AVIF, w media menedżerze i możliwość wyłączenia zarchiwizowanej treść, z zaawansowanego wyszukiwania..
 9. Sortowanie menu: Możliwość dowolnego sortowania menu.
 10. Wzmocnione bezpieczeństwo: Zdarzenia zostały przeniesione do właściwych dla nich klas, a nieaktualne dodatki recaptcha zostały usunięte.
 11. Nowoczesne technologie: Internal code restructuring focuses on utilising more modern APIs. There's added JS Import map support for Web Asset Manager and deprecated fixes for php 8.2.
 12. Rozszerzenia i zgodność: Joomla 5 implementuje Fontawesome 6.4, Codemirror 6, i aktualizuje bibliotekę Webauthn. 
 13. Czytelniejszy kod: Joomla 5 migruje ze starszego APIs, usuwa wsparcie dla es5 oraz usuwa część zbędnego kodu.

Jak widać nie taki Joomla 5 straszny, a zmiany wskazują dalszy rozwój w kierunku poprawy prędkości, bezpieczeństwa oraz przyjaznej funkcjonalności.